MMG Automatika Művek Kutató-és Fejlesztő Intézete
Budapest, Rokolya utca 1-13.
A Minisztertanács 1949. augusztus 1-jei határozatával megalakult a Mechanikai Mérőműszerek Gyára.
Bővebben:
Fő profilját a csőrugós manométerek, járműműszerek, ipari hőmérők, mennyiségmérők alkották. A vállalat örökölte az államosítás beolvasztott vállalatok (Marx és Marx, Zoltán Hugó és Társa, Pártos és Társa stb.) termékösszetételét. 1950 nyaráig a Bulcsú utcában az MMG telephelyén működött az államosított Králik és Társa cég is, mely később Anyagvizsgáló Készülékek Gyára néven önállósult.
Az MMG gyártásának kiterjesztésének határt szabott a szűkös területi terjeszkedés. Megvásárolták ugyan a Bulcsú utca 5. és 9. szám alatti telkeket, azonban ez csak rövid ideig tartó bővítést tett lehetővé. A végleges megoldást csak az 1954-ben bekövetkezett áttelepedés hozta meg a Budapest III. kerület Szépvölgyi út 41. szám alá. Ezt megelőzően az örökölt gyártmányokat tipizálták, átszerkesztették. Ez meglehetősen nagy feladatot jelentett, amit sikeresen megoldottak. Az MMG gyártási profilja azonban túl széles volt a vállalat méreteihez képest. Tovább nehezítette a helyzetet, hogy a vállalaton belül 1951. július 1-jével megalakult D gyáregységet az Országos Tervhivatal kezdeményezésére a repülőműszergyártásra profilírozták. Az új gyáregység 1952-ig a szovjet gyártási dokumentációk hazai adaptálását végezte. A tényleges gyártás 1953 elején indult be. Kezdetben a D egység alkatrészellátását a vállalat egyéb műhelyeinek alkatrészgyártása fedezte.
A repülőműszer gyártási profil és a gyártás várható felfutása, valamint az egyéb gyártandó mechanikai mérőműszer termelése szükségessé tette a gyáregységek szétválását. Az előírt jogszabályok szerint 1953. április 1-jével megalakult a Közlekedési Mérőműszerek Gyára (KMGy)
Fejlődése. A vállalat Szépvölgyi útra költözésével egyidőben a Bulcsú utcában létrehozták a külső szereléseket végző részleget. Ez képezte később a főleg automatizálási berendezéseket komplettírozó és szerelő rendszertechnikai gyáregység alapjait. A vállalat 1955-ben feladatul kapta az automatizáláshoz szükséges pneumatika elemek kifejlesztését és gyártását. Az új profil tevékenységéhez segítségül 1955.-ben a gyárhoz csatolták az akkor felszámolt Irodagép Kísérleti Vállalat (Budapest XIII. kerület Béke út 43. szám alatti) telephelyét 100 fős létszámával, irodáival, laboratóriumával és gyártóberendezéseivel. A pneumatikus analóg automatika elemek gyors ütemű fejlesztésével a Béke úton elkészültek a prototípusok, és két év múlva megindult ezek gyártása a Szépvölgyi úton. 1958.-ban a Béke úti fejlesztő részleg a központba települt át. 1958.-ban már az MMG szállította az automatika elemeket a Láng Gépgyárnak, a VILATI-nak, és exportra is került. 1958.-ban az MMG-hez csatoltak egy budapesti könnyűfém-, és precíziós öntödét. 1960.-ban szintén az MMG-hez csatolták a Tűzvédelmi Berendezések Gyárát, majd 1962-ben a Medicor Légvédelmi Részlegét, mellyel újabb profilra tett szert. 1964.-ben ugyancsak az MMG-hez került az 1950.-ben alakult Hegesztőkészülékek Gyára, és vele gyártási profilja. Ezek a profilszélesítések, az automatizálási program, az igények növekedése nagymértékben indokolták a kapacitás sürgős bővítését. A vidéki ipartelepítés jegyében 1963 és 1967 között Szekszárdon megépült az új MMG Szekszárdi Műszergyár. Az új gyár folyamatosan vette át a tömegtermelést a budapesti központi gyártól. Az automatizálási igények ugrásszerű növekedése miatt szükségessé vált a Szépvölgyi úti központi gyár bővítése is, amely 1965-re fejeződött be. 1973-ban Kecskeméten a Vezérléstechnikai Gyárat, 1979-ben a Tiszaalpári Gyáregységet építették fel. 1975-ben az MMG bekebelezte a Méréstechnikai Központi Kutató Laboratóriumot, és felvette az MMG Automatika Művek nevet.
Gyáregységei:
MMG Automatika Művek Vezérigazgatóság Budapest, III. kerület Szépvölgyi út 41.
MMG Automatika Művek Irányítástechnikai Gyáregységei Budapest, III. kerület Szépvölgyi út 41.
MMG Automatika Művek Automatika Berendezések Gyára Budapest, IX. kerület Illatos út 7.
MMG Automatika Művek Kutató-és Fejlesztő Intézete Budapest, XIII. kerület Rokolya utca 1-13.
MMG Automatika Művek Műszergyára Szekszárd, Rózsamáj dűlő.
MMG Automatika Művek Gázautomatikai Gyáregysége Bicske, Budai utca 2.
MMG Automatika Művek Vezérléstechnikai Gyáregysége Kecskemét, Izsáki út
Termékválaszték alakulása:
Létrehozzák a Fővállalkozási Irodát, mely a tervezéstől-kulcsátadásig kíséri végig a gyártmányt. A „Barátság” és egyéb kőolajvezetékeihez szivattyúállomásokat, nagy pontosságú szintmérőket szállítanak. Komplex távmérő és távirányító központot hoznak létre az Óbudai Gázgyárban, ahonnan egész Budapest gázellátását, elosztását, nyomását központilag irányítják. Újabb beruházással megkezdik a Fiat–VAZ, „Zsiguli” programhoz évi 450 000 db/év műszerfal szállítását. A belga Contigea cég licence alapján termo-elektromos biztonsági gázcsapok gyártását.
A fő-, meghatározó profilok[szerkesztés]
Automatizálási rendszerek
Villamos távadók, folyadékszintmérők
Házgyári lakások szelepei és szabályzói
Mikroszámítógépes folyamatszabályozó rendszerek
A rendszerváltás után a cég csődhelyzetbe jutott. Egyes részlegeit szanálták, mások Kft-okká alakultak. A gyári dolgozók MRP szervezete 1994-ben megvásárolta a cég 50,1%-át, és még néhány évig megmaradt. 1997-ben a Bankár-csoport felvásárolta a cég részvényeit, ingatlanjait értékesítették. 1998-ban bezárták a budapesti Szépvölgyi úti ingatlant, és értékesítették.